Mama

5 sposobów na utrzymanie porządku przy dziecku. Ostatni punkt u nas działa!!!!!!

Październik 26, 2015

Tak na rozpoczęcie tygodnia, aby w naszych domach porządek panował już od poniedziałku

5 sposobów na utrzymanie porządku przy dziecku :

1.Odkładaj wszystko od razu na miejsce.

Really? Naprawdę któraś z Was tak potrafi?

2. Minimalizuj

W ten punkt wierzyłam najbardziej. Myślałam, że jeśli urządzając dom zminimalizuję maksymalnie wszystko, łatwiej mi będzie utrzymać porządek. Naprawdę mamy mało wszystkiego. Mamy dwa garnki. Regularnie przeglądam Antka zabawki i odkładam te, którymi się nie bawi. Co pół roku robię totalny przegląd szafy. Wchodząc do naszego domu echo odbija się od ścian.  A bałagan się robi. Fakt dużo łatwiej i szybciej się sprząta. Jednak z utrzymaniem porządku wcale nie jest łatwiej.

3. Karm dziecko butelką jak najdłużej.

Moja mama niedawno stwierdziła, że nie miała przy nas takiego bałaganu, jednak zauważyła pewną zależność. W czasach mojego dzieciństwa, dzieci karmiło się prawie wyłącznie butlą do 3 roku życia. Wszystko co można było zmiksować, nawet „schabowego”, podawało się w butli i dziecko sobie tak nieinwazyjnie konsumowało. U nas niestety każdy kuchenny zakamarek wie o tym, że Antek właśnie je. Choć załamuję już ręce i płakać mi się chcę. Widzę jednak, że samodzielne jedzenia bardzo rozwija moje dziecko pod względem manualnym.

4. Zamawiaj jedzenie na wynos

Podczas robienia obiadu, potrafi zrobić się niezły bałagan. A gdyby tak zamawiać obiad do domu? Brzmi kusząco. I bałagan mniejszy i można zaoszczędzić trochę czasu. No niestety do mojego domu dowożą jedynie pizzę i to w dodatku średnią. Ale gdybym miała większy wybór to z pewnością, czasami korzystałabym z takiej możliwości.

5. Posprzątaj i wyjdź.

I to najlepiej w takie miejsce, w którym nakarmią Twoje dziecko. Tę złotą radę dała mi moja mama. I ta rada się u nas sprawdza. To jedyna metoda, aby choć przez jeden dzień było u nas czysto:). A więc babciu Iwonko nadchodzimy…. 🙂

A Wy macie jakieś swoje sprawdzone metody na utrzymanie porządku? A może u Was bałagan się nie robi?

You Might Also Like

10 komentarzy

 • Reply Marta Październik 26, 2015 at 10:18 am

  Ejj, ja zawsze odkładam na miejsce, moja młoda też się nauczyła już, weszło jej to naturalnie w krew. Nie mam bibelotów, pierdółek poustawianych nigdzie, więc zbieracze kurzu wątpliwej urody też wyeliminowane. Zdarza mi się kupić jedzenie na mieście lub zrobić gotowe pierogi 😉 No i najlepsze, młoda uczyła się jeść latem, wpuszczałam psa on dojadał, potem myłam podłogę i już 😉 I w zasadzie mam tylko jeden sprawdzony sposób na porządek i na to, żeby nigdy nie mieć bałaganu – zawsze rób wszystko od ręki, nie później, nie za pół godziny, tylko od razu, już 🙂 Działa 🙂

  • Reply mamysprawy Październik 27, 2015 at 6:21 pm

   No to naprawdę gratuluję;) wiem jakie to trudne i ile trzeba mieć w sobie dyscypliny

 • Reply aga Październik 26, 2015 at 10:32 am

  Okropnie to frustrujące. Och jak dobrze to znam. Tylko u nas bałagan robią nie tylko dzieci, ale i tatuś. Nie zna pojęcia odłóż to na miejsce. Nawet jeśli zmusze Go, żeby odniósł talerz to nie postawi go w zlewie czy zmywarce, a na najbardziej oddalonym od nich blacie..
  właśnie się wzięłam do ogarnięcia tego wszystkiego i juz jest mi smutno, że w porze obuadowej znow będzie bałagan. Zabawki, talerze, kredki, serwetki. Heheh nie potrafię sie do tego „przyzwyczaić” 😀

 • Reply Sylwia N Październik 26, 2015 at 5:59 pm

  U nas bałagan sam się robi 🙂 Nie wiem jakbym sie starała, na koniec dnia wszędzie wszystkiego jest pełno!

  • Reply mamysprawy Październik 27, 2015 at 6:19 pm

   Dokładnie. Ja też tak mam

 • Reply Agata Listopad 10, 2015 at 10:21 am

  Pozdrawiamy Babcię Iwonkę! Super punkt piąty!
  Do mnie przemówił najbardziej punkt 2. Im mniej, tym mniejszy bałagan :).
  Dodałabym jeszcze – zbiorczo, zbiorczo. Kiedyś osobno odkładałam zabawki kucyki i zabawki księżniczki. Potem wszystko się mieszało, a ja znów próbowałam zapanować nad ładem.
  A teraz jest jeden kubełek na wszystkie zabawki i tak pod wszelkimi względami jest najwygodniej.

 • Reply Dzieciakiija Listopad 11, 2015 at 10:19 pm

  1,2 realizuję.
  3 jest moim zdaniem absurdalne, naprawdę?
  4 mnie urzekło i marzę, marzę, marzę :).
  5 u mnie działa tak: jak jest bardzo brudno to zmień miejsce zabaw/przebywania na kolejny pokój; będziesz mieć wrażenie czystości.

  Niestety u mnie bałagan wieczny i mnie to do szału doprowadza. Nie umiem, nie potrafię chociaż wiecznie sprzątam.

  ps. Jeszcze przy marzę o 4ce :). Mąż mój przeciwnik zamawiania, nie smakuje mu :/.

  • Reply mamysprawy Listopad 12, 2015 at 10:21 am

   Fajnie wiedzieć, że nie tylko ja walczę z domowymi porządkami;). A co do 3 punktu to tak było, ale chyba nikt już o tym nie pamięta, albo nie chce się przyznawać w dobie BLW.

 • Reply podsumowanie roku - Mamy Sprawy - Blog parentingowyMamy Sprawy – Blog parentingowy Grudzień 30, 2015 at 12:44 pm

  […] Na pierwszym miejscu są placuszki z kaszy manny, a na drugim 5 sposobów na utrzymanie porządku przy dziecku. […]

 • Reply MartynaG.pl Wrzesień 12, 2016 at 8:33 pm

  Najlepsze co można zrobić, to zawsze iść na łatwiznę 😛

 • Leave a Reply