Przejdź do treści

Auta, maszyny, pojazdy – książeczki dla fanów motoryzacji

  • przez

Z dziećmi jest zazwyczaj tak, że fiksują się całkowicie na  jedną konkretną tematykę. Całą swoją uwagę koncentrują na tym co  je interesuje. Dziewczynki lubią kucyki Pony albo lalki Barbie, są mali fani kucharzenia, zwierzątek albo sportu.  U nas sprawa jest dosyć banalna, chłopiec – auta. Jednak im bardziej mój syn pogłębia swoje zainteresowanie, ja zauważam jaką byłam ignorantką w tematyce motoryzacji. Obchodząc samochód nie wystarczy pokazać bagażnik, światła, lusterka, wlew paliwa, maskę, silnik , drzwi, klamki, kierunkowskazy. Jak się okazuje należy też pamiętać o tarczach hamulcowych. Należy przystanąć i się im dokładnie przyjrzeć, wszakże ważna rzecz. Pojazdy wydają różne dźwięki, pełnia różne funkcje, betoniarki, śmieciarki, samoloty, śmigłowce, tramwaje, ciężarówki, lawety, koparki, ładowarki….. Natomiast Antosiowy Świat Zwierząt dzieli się na koty, ptaki i resztę fauny. Świnia, krowa, komu to robi różnicę?

Wychodząc naprzeciw zainteresowaniom mojego dziecka natrafiłam na pierwszą książkę autorstwa Stephana Lomp’a Auta. Okazało się, że wydawnictwo Babaryba oferuje cały wachlarz ciekawych i nietuzinkowych książek o różnorakich pojazdach i maszynach.

babaryba

lomp babaryba

AutoMoto

Stefan Seidel

Auta

Na Budowie

Samoloty

Stephan Lomp

strony kartonowe

4 pierwsze pozycje to wielkoformatowe książki obrazkowe. Uwielbiam ten rodzaj panoramicznych książeczek dla najmłodszych. Każda rozkładówka pełna jest barwnych postaci, niezwykłych przygód i całej masy szczególików. Każdego wieczoru ta sama bajka może przed dzieckiem otwierać nową historię, odkrywać nowe sytuacje i rozpoznawać nowe pojazdy, których w książeczkach znajdziemy cały przekrój. Sceny z książeczek autorstwa Stephana Lomp’a mają miejsce w miasteczku Sprężyna Zdrój. Znajdziemy tam wielobarwne postaci, których przygody możemy śledzić przez kolejne strony książeczki. Listonosz Pandaleki, Kotek Urlopek, Profesor Śmigiełko, Borys Poważka musicie koniecznie poznać ich bliżej.

Książeczka AutoMoto Stefana Seidel’a na pierwszy rzut oka wygląda na bardzo podobną do książek Lomp’a. Nic bardziej mylnego. Oprócz sposobu wydania i tematyki, książeczki bardzo różnią się od siebie. W AutoMoto mamy przedstawiony realistyczny Świat. Obrazki są spokojniejsze i przedstawiają sytuacje z życia wzięte. Możemy śledzić przygody  Rolnika Kazika czy Weterynarza Staszka.

Poniżej przedstawiam Wam kolejno po jednej rozkładówce z AutoMoto,  Auta, Na Budowie, Samoloty.

AutoMoto

Lomp Auta Lomp na budowie lomp samoloty

Roboty

Paweł Kłudkiewicz 

strony kartonowe

Książeczka Roboty pozwala puścić wodze fantazji. Na kolorowych planszach możemy wspólnie z dzieckiem śledzić przygody kilkunastu robotów, które wylądowały na naszej planecie. Roboty są bardzo przyjazne i jak się okazuje rewelacyjnie bawią się na naszej Ziemi. Każdy Robot ma swoje oryginalne imię i wykonuje określone zadania. Fotobot, Robonardo, Robołapa, Cuksomat, zgadniecie w czym się specjalizują? Ta pozycja pełna jest wyrazów dźwiękonaśladowczych i elementów do policzenia, z łatwością można wpleść przy okazji zabawy, odrobinę nauki.

babaryba roboty

AUTA, MASZYNY, POJAZDY I WSZYSTKO DO JAZDY

Richard Scarry

oprawa twarda, strony papierowe

Auta, Maszyny, Pojazdy i wszystko do jazdy to pierwsza mini encyklopedia dla małych fanów motoryzacji, ale też dla dorosłych, którzy mają co nieco do nadrobienia w tej dziedzinie. Bo przecież nie każdy wie jak wygląda wywrotka do masy bitumicznej, wozidło przegubowe czy walec pneumatyczny ogumiony, a dzięki tej książeczce możemy nadrobić swoje braki, bo wszystko zostało pięknie podpisane. A wierzcie mi, że takie pojazdy pojawiają się w innych książkach i człowiek potem się głowi. W książeczce są również pojazdy ogólnodostępne, mamy całą stronę poświęconą kamperom, wozom strażackim, każdy może pogłębić temat swoich ulubieńców. W książeczce znajdziemy też pojazdy, których nie uświadczymy w codziennym życiu, mrówkowóz, parówkowóz, jajkowóz, ale kto powiedział, że mamy być zawsze tacy poważni? Przecież jesteśmy w bajce :).

już jadę babaryba

Już jadę !

Herve Tullet

strony kartonowe

Książeczka Już jadę! z serii A kuku! to innowacyjna i bardzo pozytywna pozycja. Opowiada historyjkę maleńkiego autka, które prawdopodobnie wraca do domu. Z pozoru, jak wynika z okładki, droga jest prosta i krótka, jednak kolejne strony pokazują nam ile trudności i przygód czeka po drodze na małe autko. Książeczka zaskakuje małego czytelnika i chociaż jest króciutka wciąga w swoją historię i angażuje w przygody maleńkiego autka, które przecież musi dojechać do celu.

babaryba kto prowadzi

Kto prowadzi? Who’s Driving?

Leo Timmers

oprawa twarda, strony papierowe

To książeczka dwujęzyczna w formie zgadywanki. Na każdej stronie dziecko może zaproponować jedną z 4 postaci, która prawdopodobnie prowadzi dany wóz. I chyba całkiem nieprzypadkowe jest to, że słoń prowadzi wóz strażacki, świnka traktor, a żyrafa kabriolet. W naprowadzeniu na odpowiedź pomagają również stroje zwierzaków. Na kolejnej stronie dowiadujemy się czy udało nam się zgadnąć. Książeczka w bardzo pomysłowy sposób uczy budować skojarzenia.  Kto prowadzi? to bardzo ciekawa i pięknie wydana pozycja, klasyk, który powinien znaleźć się w wielu dziecięcych biblioteczkach.

 

wydawnictwo babaryba auta

Wszystkie książeczki  znajdziecie na stronie Wydawnictwa BABARYBA aktualnie w promocyjnych cenach, każda za 20 zł.(z wyjątkiem Auta, Maszyny, Pojazdy i wszystko do jazdy) Auta, Maszyny, Pojazdy i wszystko do jazdy również jest w promocyjnej cenie za 30 zł.

Która książka przypadła Wam najbardziej do gustu? Bo ja nie potrafię zdecydować się na jedną ulubioną, Antek tym bardziej :).

1 komentarz do “Auta, maszyny, pojazdy – książeczki dla fanów motoryzacji”

Możliwość komentowania została wyłączona.