Czy dodatkowy angielski jest dobrym wyborem dla dziecka, nawet w wieku przedszkolnym? Tak – takie zajęcia pozwolą mu opanować język w praktyce, nabrać swobody w posługiwaniu się angielskim. Jednak aby tak się stało, musisz zapisać dziecko do dobrej szkoły językowej. Jak dokonać wyboru? Podpowiemy Ci w tym artykule!
Angielski dla najmłodszych: jak powinny wyglądać zajęcia?
Zacznijmy od omówienia metod stosowanych w szkołach językowych. Angielski dla najmłodszych dzieci charakteryzuje się tym, że nie powinien być tak sformalizowany, jak nauka w szkole. Oznacza to wykorzystanie zróżnicowanych metod nauczania dostosowanych do wieku, takich jak:
- taniec,
- śpiew,
- gry i zabawy,
- kolorowanki,
- ruch.
Dziecko w wieku przedszkolnym (i nie tylko) o wiele więcej nauczy się, jeżeli zajęcia będą połączone z zabawą. Dlatego zwróć uwagę na to, czy szkoła, do której planujesz zapisać dziecko, stosuje powyższe metody.
Wielkość grup na dodatkowym angielskim dla dzieci
Dyskusje o wielkości klas w szkole są niezwykle częste i jest to zrozumiałe – ciężko, żeby nauczyciel przekazał całą wiedzę i skupił się na każdym z uczniów, jeśli klasa liczy sobie 30 osób, a zajęcia trwają 45 minut. Dlatego zapisując dziecko na dodatkowy angielski, zwróć uwagę na to, jak liczne są grupy.
Podobnie do metod, rozmiar grup powinien być dostosowany do wieku dziecka. Poniżej znajdziesz przykładową, sprzyjającą nauce liczebność klas w szkołach językowych:
- Angielski dla najmłodszych (3-6 lat):
- 6-12 uczniów,
- Angielski dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym (7-10 lat):
- 8-12 uczniów
- Angielski dla dzieci w starszych klasach podstawówki (11-14) lat:
- 8-12 uczniów
- Angielski dla nastolatków (15-19 lat):
- W zależności od preferencji dziecka (indywidualnie, w małych lub w większych grupach, nie więcej niż 12 uczniów).
Metody i materiały, czyli program dodatkowych zajęć z języka angielskiego dla dziecka
Ważne jest też to, czy dana szkoła korzysta ze sprawdzonych metod i autorskich materiałów. Oczywiście, nie oznacza to, że używanie gotowych podręczników powinno Cię zniechęcać – wiele z nich jest wysokiej jakości. Mimo to, jeżeli dana szkoła językowa używa własnych materiałów, to szansa na to, że zajęcia będą skuteczne, jest znacznie większa.
Weźmy, na przykład, szkołę, która posiada własny podręcznik. W takim wypadku nauczyciele mają też na pewno dostęp do dodatkowych materiałów około tematycznych, a materiały te są ciągle rozwijane. Nawet jeżeli zachodzą zmiany w programie podręcznika, to lektorzy są na to przygotowani, co sprawia, że zajęcia są po prostu lepsze.
Rozwijanie kompetencji pozajęzykowych
Każde zajęcia z języka angielskiego dla dzieci rozwijają zdolności językowe. Te dobre, skupiają się na czymś więcej – kompetencjach przydatnych w życiu, takich jak:
- krytyczne myślenie,
- współpraca,
- pewność siebie i poczucie własnej wartości,
- nastawienie na rozwój,
- samodzielność,
- umiejętność wyrażania własnego zdania,
- retoryka.
To, czy dana szkoła rozwija powyższe kompetencje w ramach zajęć, jest poniekąd wyznacznikiem tego, czy oferuje ona dobre zajęcia z angielskiego dla dzieci. Dlatego zwróć uwagę czy program danej placówki, zakłada również pracę nad kompetencjami pozajęzykowymi.
Skuteczny angielski dla dzieci? Polecamy Early Stage!
Na koniec mamy dla Ciebie małą polecajkę.? Nie wiesz, na jaki angielski dla dzieci się zdecydować? Wybierz zajęcia w Early Stage – spełniają one kryteria zawarte w naszym artykule. Kliknij link poniżej i sprawdź ofertę tej sieci szkół językowych – naszym zdaniem, naprawdę warto! https://earlystage.pl/