Przejdź do treści

Domowe przedszkole. Zadania dla 3 latka

 • przez

Wrzesień za pasem, z pewnością większość z Was szykuje już swoje maluchy do przedszkola lub szkoły. Chociaż nasz Antek skończył kilka dni temu 3 latka, nie pomaszeruje we wrześniu jeszcze do przedszkola. Swoją przygodę z edukacją zaczyna w styczniu, wspólnie z większością 3 latków z naszej okolicy, bowiem czekamy, aż zostanie zakończona budowa naszego nowiutkiego przedszkola. Czeka mnie z Antkiem jeszcze kilka bardzo aktywnych miesięcy. I myślę, że nie pomylę się, jeśli stwierdzę, że będą to jedne z trudniejszych. Moje dziecko jeszcze nigdy nie miało w sobie tyle energii i pary do szaleństwa i cudowania jednocześnie. Zarazem jednak chętny jest do realizowania wszelkich zadań i mógłby je wszystkie wykonywać, w parze ze mną oczywiście. Oby mi tylko nie brakło pomysłów.

Także ja odwlekam jeszcze w czasie, myśl o rozstaniu na kilka godzin dziennie z moim maluszkiem i poszukiwania wygodnych kapciuszków do przedszkola. Jednak w ramach przygotowań do tego, że nasze życie niebawem się zmieni i aby nasz dzień stał się bardziej zorganizowany, przygotowałam dla Antosia listę ćwiczeń, które możemy wspólnie realizować. Do tej pory były to bardziej spontaniczne zajęcia, jak malowanie co mi w duszy gra, układanie puzzli, budowli z klocków lego, przyklejanie naklejek, lepienie z ciastoliny itd. Przyszła pora na bardziej poważne zadania. Aby nadać powagi sytuacji, zakupiłam nawet nowiutką mini wyprawkę, której podstawą są ołówki, blok, kredki, gumka, temperówka i nawet nowy piórnik. Dodatkowo mogą przydać się nożyczki i klej ( ja używam plasterków dwustronnych, mniej brudzenia 😛 ). Aby wymyślić zadania jakie mogę wykonywać z moim 3 latkiem, zajrzałam po prostu do Internetu i znalazłam listę rzeczy jakie powinno umieć dziecko w tym wieku. Taka lista podzielona jest na kilka grup; sprawność ruchową, czynności samoobsługowe, manipulacja i czynność rysowania, spostrzeganie wzrokowe, spostrzeganie słuchowe, mowa, myślenie, matematyka oraz emocje i funkcjonowanie w grupie. Większość czynności dziecko ćwiczy w ciągu dnia, podczas rutynowych zajęć, w trakcie zabawy, grając w piłkę, podczas jazdy na rowerze, lepiąc z ciastoliny, a nawet jedząc obiad czy ubierając się.  Wybrałam zatem takie umiejętności, do których trzeba zasiąść przy biurku, potrzeba trochę skupienia i uwagi osoby dorosłej, która będzie dawała wskazówki. 

Co będziemy ćwiczyć? 

 • malowanie / kolorowanie 
 • rysowanie  koła
 • odrysowywanie kształtów
 • rozpoznawanie figur geometrycznych 
 • rozpoznawanie kolorów 
 • rozpoznawanie różnic pomiędzy obrazkami 
 • składanie obrazka pociętego na elementy 
 • układanie logicznych historyjek z kilku obrazków
 • skojarzenia ( do czego służy….) 
 • wskazywanie, gdzie więcej, gdzie mniej 
 • wskazywanie, co mniejsze, co większe 
 • liczenie (min. do 3 )
 • dzielenie na równe części 

Aby móc zrealizować powyższe ćwiczenia wystarczy ołówek, kartka papieru i kredki. Ominęłam te zadania, które wymagają brudzenia się, przygotowań i większego zaangażowania, te zadania będziemy realizować swoją drogą. Jeśli czegoś nie będę potrafiła sama narysować lub braknie mi pomysłów, będę posiłkować się zeszytami dla 3 latków, które można znaleźć w każdej księgarni, a nawet na poczcie :). 

A tak oto wyglądało pierwsze zadanie Antosia na rozgrzewkę 🙂 Tak jak pisałam, aby wymyślić kreatywne zadanie dla 3 latka nie trzeba wiele. Wystarczy ołówek i kartka, nie potrzebne nam są żadne zdolności.  Narysowałam jedynie same kwadraty, nic ciekawego, a zobaczcie ile rzeczy ćwiczyliśmy. A mój 3 latek był przejęty jak nigdy.

Ćwiczyliśmy  :

 • liczenie 
 • rozpoznawanie kolorów 
 • rozpoznawanie figury geometrycznej: kwadratu 
 • porównywanie: większy – mniejszy 
 • kolorowanie 
 • przyklejanie 

Dodatkowo starsze dziecko może samodzielnie wyciąć kwadraty 

Zadania jakie dałam Antkowi, oczywiście po kolei, nie wszystko na raz. 

 1. Pokaż na paluszkach ile jest kwadratów  
 2. Pokoloruj większy kwadrat na czerwono
 3. Pokoloruj mniejszy kwadrat na zielono 
 4. Mama wycina kwadraty ( jeśli maluch potrafi już operować nożyczkami, może wyciąć on) 
 5. Dopasuj kwadraty do odpowiednich okienek i przyklej 

Brawo ! 

Zapewne widzicie tutaj gryzmołki, ale ja ewidentnie widzę chęć pomalowania kwadratów na określone kolory, jesteśmy na dobrej drodze :). 

I zawieszamy. Kiedy powstanie nowa praca, starą wkładamy do teczki, a wywieszamy nową. 

Takie zadanie możemy wykonać dla każdej figury geometrycznej osobno, a potem dla wszystkich razem, można np zrobić domek.

Jak Wam podoba się taki pomysł? Może Wy również macie jakieś sprawdzone sposoby na kreatywne zadania dla 3 latków?  

 

Materiały biurowe w tym ołówki znajdziecie w Makro  >>>

3 komentarze do “Domowe przedszkole. Zadania dla 3 latka”

 1. Bardzo ładnie , życzę owocnej współpracy! A na jednym ze zdjęć zauważyłam jak synek trzyma kredkę: Proszę mu zakupić nakładki na kredki które poprawiają chwyt na szczypcowy. Nie są drogie , kosztują ok 1,50 zł w sklepie papierniczym. Chodzi o nasadke trójkątną. Dobre są tez kredki czy flamastry trójkątne.

  1. dzecii w wieku 3 lat mają jeszcze prawo tak właśnie trzymać kredki. Ja jakoś wychowałam się bez nakładek na kredki, więc myślę, że moje dziecko również da radę 🙂 nie dajmy się zwariować

Możliwość komentowania została wyłączona.