Dom

Jak dużo czasu zajmują Polakom codzienne obowiązki domowe?

11 kwietnia, 2017

Marka Beko przeprowadziła badanie opinii na temat codziennego życia Polaków. Wyniki dostarczyły ciekawych danych dotyczących tego, jak postrzegamy obowiązki domowe i ile czasu tak naprawdę na nie poświęcamy. Czy jesteśmy zadowoleni z takiego stanu rzeczy? A może istnieją sposoby, które pomogłyby nam zmniejszyć ilość naszych domowych obowiązków.

A jak Wy odpowiedzieliście na poniższe pytania? Czujecie, że zbyt dużo czasu poświęcacie na sprzątanie, pranie, prasowanie czy mycie naczyń?


Sprzątanie to moje hobby

Aż 39% Polaków deklaruje, że lubi zajmować się domem, a 26% uważa, że jest to dla nich forma spędzania czasu z rodziną. Domowe zajęcia to istotna część naszego życia, także rodzinnego. Z badania wynika, że Polacy akceptują ten fakt, a duża część z nich po prostu lubi zajmować się domem.

Jak dużo czasu spędzamy na obowiązkach domowych? 35% osób poświęca im aż 3-4 godziny dziennie, natomiast 15%  – ponad 4 godziny każdego dnia. Oznacza to, że aż połowa Polaków zajmuje się domem przez ponad 3 godziny dziennie – na relaks przy filmie czy książce po pracy pozostaje nam zatem niewiele czasu.

Co na ten temat sądzą sami Polacy? Mimo przeważającej sympatii do zajmowania się domem, znaczna większość, bo aż 60%, uważa, że poświęca za dużo czasu na obowiązki, takie jak sprzątanie, zakupy, gotowanie, zmywanie.

beko badania

Wyznania zakupoholików

Jak często Polacy robią zakupy spożywcze? Aż 35% respondentów robi je codziennie, a 14% chodzi na zakupy 5-6 razy w tygodniu. Natomiast 31% osób: 3-4 razy w tygodniu.

Dlaczego tak często chodzimy na zakupy? Oczywiście głównym powodem jest szybkie psucie się żywności, a co za tym idzie, ciągła konieczność uzupełniania zapasów. Z tego powodu Beko wyposażyło swoje lodówki w nowoczesną technologię Neo Frost, która polega na rozdzieleniu części chłodzącej od mrożącej w obiegu powietrza. Dzięki temu żywność zostaje świeża na dłużej, bez pleśni i wysuszania, a zapachy między komorami nie mieszają się. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób chcących przechowywać w lodówce większe ilości warzyw, owoców lub produktów o krótkim terminie ważności. Technologia Neo Frost pozwala zaoszczędzić pieniądze i czas, ponieważ nie ma konieczności tak częstego odwiedzania sklepów oraz wyrzucania żywności.

Czysty relaks

Czy wiedzieliście, że 54% naszych respondentów zmywa naczynia ręcznie, a 46% w zmywarce? Dla 80% respondentów zmywanie jest zadaniem codziennym. Zamiast ręcznie zmywać naczynia, czy nie lepiej byłoby spożytkować ten czas na relaks, chociażby oglądając film na kanapie? 😉 Beko jako oficjalny partner wszystkich kanapowiczów przedstawia zmywarki z unikalną, zaawansowaną funkcją Quick & Clean – wystarczy zaledwie 58 minut na domycie i wysuszenie nie tylko lekkich, ale też mocniejszych zabrudzeń z naczyń, garnków czy sztućców. Natomiast funkcja AquaIntense™ została stworzona przez Beko po to, aby nie trzeba było się męczyć z szorowaniem uporczywych, zaschniętych zabrudzeń. Dodatkowe, ruchome ramię myjące zamontowane na dnie zmywarki dokładnie umyje wszystkie zabrudzenia, bez pomijania zakamarków czy szczelin.

Więcej, szybciej, pyszniej!

Jak oszczędzić czas, kiedy trzeba przygotować kolację na kilkanaście osób? Technologia Beko Split & Cook pozwala na rozdzielenie piekarnika na dwie odrębne części, co pozwala upiec dwa zupełnie różne dania w tym samym czasie. Dzięki pojemności XXL, która wynosi nawet 82l, można również szybciej przygotowywać posiłki – przykładowo można upiec kilkadziesiąt muffinków naraz, na przyjęcie urodzinowe. Technologia 3D sprawi, że wszystkie wypieką się równomiernie.

Wysusz się z obowiązków

Jeśli rozwieszanie prania nie należy do twoich ulubionych obowiązków, możesz z niego zrezygnować. Koniec z czasochłonnym rozwieszaniem mokrych ubrań! Wystarczy zaopatrzyć się w automatyczną suszarkę Beko. Dzięki temu urządzeniu ubrania nie tylko będą suche w ekspresowym tempie, ale większość z nich nie będzie także wymagała prasowania. Dwie pieczenie na jednym ogniu? Dodajmy do tego trzecią – pyłki, nitki i kurz z ubrań zbiorą się w specjalnym filtrze, co oznacza mniej kurzu na meblach i podłodze.

Dzięki tym prostym zmianom w funkcjonalności domu można zaoszczędzić nawet do kilku godzin tygodniowo. Niezależnie od tego czy lubi się spędzać czas na domowych obowiązkach czy nie, zawsze warto zyskać dodatkową godzinę w ciągu dnia, np. na zabawę z dziećmi czy eksperymentowanie w kuchni.

Jak Polacy dzielą się obowiązkami? Jak dobrze znają swoje sprzęty AGD? Znajdź odpowiedzi na te i inne pytania na stronie z wynikami Wielkiego Badania Beko smart.beko.pl/artykuly/

Wyniki podane w artykule opracowane są na podstawie badania opinii przeprowadzonego na stronie internetowej marki Beko www.smart.beko.pl – Wielkie Badanie Beko, 2017 r.

You Might Also Like

5 komentarzy

 • Reply Olga 12 kwietnia, 2017 at 5:52 pm

  Super artykuł! Dobrze zaplanowany czas na obowiązki domowe to klucz do sukcesu 🙂

  • Reply mamysprawy 13 kwietnia, 2017 at 9:13 pm

   ooo tak 🙂 potrzebna jest jeszcze tylko porządna motywacja

 • Reply Kate 6 października, 2017 at 1:45 pm

  no właśnie, a bałagan sam się przecież nie posprząta.

 • Reply dobrewnetrza.net 17 listopada, 2020 at 11:47 am

  Jak to dobrze, że dzisiejsze sprzęty sa coraz bardziej udoskonalane i pomagają nam ograniczyć czas poświęcany na niektóre czynności domowe. Nie wiem co bym zrobiła bez mojego robota, który odkurza za mnie. Wystarczy nacisnąć przycisk i tyle po nas 😉 Zmywarka to też moje must have przy nadciągającym remoncie. Dodatkowo, polecam rozplanować sobie czas na obowiązki domowe. Chwila poświęcona na planowanie może zaoszczędzić sporo czasu i wykorzystać go efektywniej.

 • Reply rekuperacja poznań 8 lutego, 2021 at 10:06 am

  Myślę, że na to ile zajmują codzienne obowiązki wpływa w dużym stopniu poziom organizacji swoich prac w domu.

 • Leave a Reply