Dom

w oczekiwaniu na prezenty – list do Św. Mikołaja

Grudzień 15, 2017

Jestem pewna, że każde dziecko nie może doczekać się prezentów od Świętego Mikołaja. Każdemu maluchowi w czasie świąt towarzyszy to wyjątkowe podekscytowanie, zniecierpliwienie i ciekawość, co takiego dostaną. Jest to dobry moment, aby wykorzystać to dziecięce zaangażowanie. Pisanie listu do Św. Mikołaja może wydawać się dla kogoś błahym zajęciem, w rzeczywistości to zadanie może nieść w sobie wiele nauki. Po pierwsze kto teraz pisze listy? Chyba jedynie urzędowe, z czasem jednak i naszemu dziecku przyjdzie je pisać, a list do Świętego Mikołaja może być idealnym początkiem do tego, aby wrobić w dziecku poprawne nawyki.  Zanim przystąpimy do działania i zlecimy naszemu dziecku zadanie, powinniśmy mu dać kilka małych wskazówek. Najważniejsze, aby dziecko wiedziało, że list zawsze skierowany jest do kogoś, dlatego zawsze powinien być schludny i czytelny. Większe dziecko możemy nauczyć poprawnie adresować list, wspomnieć o zwrotach grzecznościowych itd.

Ja w domu mam 3 latka, który z pewnych spraw nie zdaje sobie jeszcze całkowicie sprawy. Za to bardzo dobrze rozumie to, że w Święta dostanie prezenty i że wcześniej piszemy list do Świętego Mikołaja. Takiemu maluchowi możemy trochę pomóc i pokazać sposoby dzięki, którym jego list również może być ładny i czytelny. Tworzenie takiego listu może niesamowicie pobudzać kreatywność i ćwiczyć motorykę małą, zwłaszcza, jeśli użyjemy nie tylko kredek czy farbek, z których dziecko korzysta na co dzień  .

My do stworzenia naszego listu użyliśmy kolorowych, brokatowych tasiemek oraz kleju w żelu w postaci pisaków, więc nie standardowo jak w przypadku malowania codziennych obrazków. Wycięłam też kilka prezentowych propozycji. Jeśli ktoś lubi podsycać nieco świąteczne opowieści o świętym Mikołaju, może opowiedzieć dziecku, że właśnie takie zabawki produkowane są w fabryce Świętego Mikołaja i Mikołaj pozwolił wybrać każdemu dziecku, jedną lub dwie zabawki właśnie z tej listy. Dzięki takiemu zabiegowi, możemy troszkę uspokoić zapędy naszych latorośli i zaplanować określony budżet na prezenty, ponieważ sami wybierzemy rzeczy w określonej kwocie.

Do przygotowania naszego listu użyliśmy również mojego ostatniego odkrycia. Klej w stemplu tesa, zapewnia przyklejanie bez brudzenia, jest super trwały, a dodatkowo sprawia dziecku niesamowitą ilość frajdy.  Przyklejanie, malowanie, wybieranie prezentów i stemplowanie sprawiło Antkowi tyle radości, że w końcu przygotowaliśmy dwa listy. Coś mi się wydaje, że o wysłanie jednego poprosimy jednych dziadków,  a drugiego drugich :).

 

  

 

   

 

Co będzie potrzebne?

 

 • Przygotuj propozycje prezentów, możesz je wydrukować z Internetu lub wyciąć z gazetek reklamowych. 
 • Na kartce papieru i kopercie wykonaj ramki z tasiemek brokatowych.
 • Wybierz swój świąteczny motyw, może to być choinka, gwiazdka, prezent i również stwórz go za pomocą tasiemek brokatowych. 
 • Udekoruj kopertę za pomocą kleju z brokatem, na choince namaluj bombki, dym lecący z komina lub płatki śniegu itd.
 • Za pomocą kleju w stemplu przyklej wybrane prezenty na list.
 • Gotowe, wyślij list do Św. Mikołaja ! 

 

Życzę wszystkim wspaniałych prezentów 🙂 nie zapomnijcie tylko wysłać listu do Świętego Mikołaja !!!

 

You Might Also Like

2 komentarze

 • Reply Justyna Styczeń 6, 2018 at 12:20 pm

  Bardzo ciekawy pomysł! 🙂 W tym roku nasze dziecko jest nieco za małe na takie atrakcje – raczej by wszystko zjadł, ale w następnym- kto wie? 🙂

 • Reply Natalia Marzec 12, 2018 at 11:22 am

  Świetny pomysł! Zastanawiam się czy nie poprosić dziecko o list do zająca 😀 Niby mam jakieś fajne pomysly, które wiem, że spodobałyby się dzieciom, ale może poprosić je o ich własne sugestie… ? Dla mojego syna 7 letniego, znalazłam genialne klocki konstrukcyjne, Maple, sama bym chętnie poukładała 😀 Tylko myślę jeszcze nad prezentem dla mojej 4 latki 🙂

 • Leave a Reply