Dziecko, gdzie z dzieckiem ?

Pierwszy raz w Teatrze z dzieckiem? Teatr Pantomimy we Wrocławiu zaprasza

9 grudnia, 2016

4 grudnia we wrocławskim Tatrze Pantomimy miała miejsce premiera przedstawienia dla dzieci „Gdzie jest Miłość?”. Spektakl miał miejsce na scenie na Świebodzkim i był kierowany do najmłodszych widzów w wieku od 1 do 6 roku życia. Czy warto tak wcześnie rozpoczynać teatralną przygodę? Jeśli tak, to o czym należy pamiętać, aby te pierwsze doświadczenia dla dziecka były wyjątkowe i pozytywne. I w końcu dlaczego warto wybrać się na przedstawienie „Gdzie jest Miłość”?

Z moich obserwacji wynika, że  3 latki i starsze dzieci rewelacyjnie odnajdują się w teatralnej przestrzeni. Co zatem z młodszymi dziećmi? Nie każdemu 2 latkowi (nie mówiąc już o mniejszych dzieciach) jesteśmy w stanie wytłumaczyć, że do Teatru idziemy dla jego i swojej rozrywki. Czy zatem tak małe dziecko może również czerpać przyjemność z takiego wyjścia.

Po pierwsze pozwól swojemu dziecku oswoić się z nową przestrzenią. Przyjdźcie kilkanaście minut przed rozpoczęciem przedstawienia. Przed salą na dzieci czeka kącik z zabawkami, a w toalecie znajdziecie przewijak. W jaki jeszcze sposób Teatr Pantomimy zapewnia przyjazną atmosferę dzieciom i rodzicom? Na stronie Teatru znajdziecie informację, aby nie uciszać, ani nie hamować spontanicznych reakcji swoich dzieci. Każdy jest świadomy, że dla maluchów jest to nowa sytuacja, nowe bodźce, a nie wszystko może przypaść Twojemu dziecku do gustu.  Jeśli Twoje dziecko poczuje dyskomfort (na przykład tak jak moje, kiedy słyszy jakąkolwiek piosenkę) możecie swobodnie wyjść z sali, a kiedy tylko maluch poczuje się lepiej wrócić.

Przedstawienie „Gdzie jest miłość” w reżyserii Agnieszki Kulińskiej opowiada o odkrywaniu miłości w prostych zdarzeniach dnia codziennego. Główny bohater Pierrot spotyka na swojej drodze Pajacyka, Lalkę, Ptaka i Kota. W czasie, kiedy ich wspiera i pomaga rozwiązywać ich problemy, na scenie dzieją się przezabawne sytuacje, które wzbudzały śmiech, zaciekawienie i zdziwienie małych (i tych większych również) widzów. Ale czy udało mu się znaleźć odpowiedź na pytanie „Gdzie jest miłość? ”

Po przedstawieniu dzieje się bardzo magiczna rzecz. Dwa światy, świat aktorów i świat małego widza, łączą się, aby wspólnie szukać odpowiedzi na pytanie „Gdzie jest miłość?” Może warto poszukać jej w codziennych, prostych zdarzeniach i małych przyjemnościach :).

Dzieciaki bardzo chętnie brały udział we wszystkich aktywnościach proponowanych przez aktorów. Atmosfera była bardzo miła, a dzieci czuły się bardzo swobodnie. Myślę, że warsztaty spełniły również jeszcze jedną ważną rolę. Fakt, że widownia mogła wkroczyć na scenę, a aktorzy pojawili się wśród widowni, pozwolił  maluchom przełamać pewne bariery i poczuć to jak bardzo Teatr jest dla nich. Bo Teatr nie jest wyłącznie dla osób z wyższym wykształceniem, z wyjątkowym zamiłowaniem do sztuki czy też wyłącznie dla osób, które potrafią wysiedzieć w jednym miejscu dłużej niż 5 minut. Teatr jest dla Wszystkich, dla  dużych i jak się okazuje dla tych całkiem małych również !

dsc01439

dsc01442

dsc01463

dsc01492

dsc01515

dsc01488

dsc01508

dsc01494

dsc01484

dsc01516

dsc01483

A jak wyglądały Wasze pierwsze teatralne doświadczenia? 🙂

 

 

Chcesz być na bieżąco z moimi nowymi postami? Polub mój Fanpage o tutaj.

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Kasia Szreder 9 grudnia, 2016 at 1:44 pm

    Super, że zarówno miejsce jak i przedstawienie dostosowane jest również dla takich maluchów. Niestety większość rodzinnych atrakcji jest z przeznaczeniem dla starszych dzieci… Miła odmiana 🙂

  • Leave a Reply