Podział majątku pomiędzy małżonków nie zawsze jest pierwszym aspektem, o którym myślimy tworząc związek małżeński. Jest on jednak ważnym punktem, aby zapewnić sobie pewną i stabilną przyszłość, w razie przykrych doświadczeń w małżeństwie. Poznaj najważniejsze punkty podziału majątku między małżonków.
Kiedy ustaje podział majątku pomiędzy małżonków?
W skład majątku wspólnego małżonków wchodzą mienia zgromadzone w trakcie trwania małżeństwa. Są to dobra ruchome i nieruchome, a także prawa i aobligacje. Sąd ustala skład i wartość majątku wspólnego, uwzględniając stan z chwili ustania wspólności majątkowej oraz wartość rynkową z chwili podziału.
Podział majątku wspólnego jest możliwy dopiero wtedy, kiedy ustaje wspólnota majątkowa między małżonkami. Może to nastąpić w kilku sytuacjach:
-
na skutek rozwodu małżonków,
-
z powodu separacji,
-
w wyniku śmierci jednego z małżonków,
-
gdy jedno z małżonków zostanie ubezwłasnowolnione,
-
w wyniku ustanowienia rozdzielności majątkowej w drodze umowy lub orzeczenia sądu.
Jakie są sposoby podziału majątku?
Istnieją dwa sposoby podziału majątku: umowny podział majątku i sądowy podział majątku.
Umowny podział majątku, to tzw. umowa ustna, którą małżonkowie mogą sporządzić między sobą, jeśli są ze sobą zgodni co do podziału. Jednak w przypadku nieruchomości lub prawa użytkowania wieczystego, umowa musi być zawarta w formie aktu notarialnego.
Natomiast do sądowego podziału majątku konieczne jest przeprowadzenie postępowania sądowego. Sąd może podzielić majątek między małżonków na kilka sposobów; są to:
-
przyznanie nieruchomości jednemu z małżonków z obowiązkiem spłaty drugiego;
-
fizyczne podzielenie nieruchomości;
-
zarządzenie sprzedaży nieruchomości i podziału uzyskanej kwoty.
Kiedy decydujesz się na sądowy podział majątku, udaj się do prawnika po pomoc w uzyskaniu najdogodniejszych dla Ciebie warunków podziału majątku. Kancelaria prawna oferuje szereg usług i działań, które przeprowadzą Cię przez trudną sytuację w Twoim życiu.
Czy pomoc prawnika jest konieczna podczas podziału majątku?
Oczywiście, są sytuacje, w których małżonkowie w zgodzie i ze spokojem potrafią sami zadecydować o podziale majątku wspólnego, jednak w większości przypadków nie obędzie się bez wsparcia profesjonalisty.
Korzystanie z usług kancelarii prawnej może okazać się przełomową decyzją w trakcie procesu o podział majątku. Doświadczony prawnik pomoże Ci w analizie prawnej, sporządzeniu odpowiednich dokumentów oraz reprezentacji w sądzie.
Warto również zwrócić uwagę na specjalne przypadki, takie jak podział majątku w trakcie trwania małżeństwa. Może to nastąpić na skutek zawarcia umowy o rozdzielność majątkową, orzeczenia sądu o rozdzielności majątkowej, ubezwłasnowolnienia jednego z małżonków, czy ogłoszenia jego upadłości. W tych sytuacjach korzystanie z usług prawnika wydaje się być nieocenioną pomocą.
Proces podziału majątku między małżonków wymaga dużej staranności, wiedzy prawniczej oraz doświadczenia, dlatego warto udać się na konsultację do kancelarii prawniczej, aby uzyskać najkorzystniejsze dla siebie warunki podczas podziału majątku.
Zapraszamy po więcej informacji: kancelaria prawna Gdańsk.