Artykuł sponsorowany
Choć nauka języka obcego kojarzy się z dużym wyzwaniem, istnieją metody, które mogą pomóc nam w szybkim przyswajaniu wiedzy. O czym warto pamiętać podczas nauki?
Codzienny kontakt z językiem
Jeśli zależy nam na jak najszybszym przyswajaniu wiedzy, warto wybiec poza utarte schematy. Omawianie przykładów z podręcznika czy rozwiązywanie testów gramatycznych nie zawsze dadzą gwarancję dobrych rezultatów.
Warto wykorzystać codzienne sytuacje do tego, by mieć kontakt z językiem obcym. Sprawdzi się słuchanie audiobooków i podcastów, oglądanie filmów i seriali z napisami czy nauka na pamięć słów ulubionej piosenki oraz czytanie książek w języku angielskim. Kojarząc naukę języka z czynnościami, które sprawiają nam przyjemność, łatwiej będzie przyswajać nowe słówka i konstrukcje gramatyczne.
Ograniczenie się jedynie do nauki słownictwa oraz gramatyki może wytworzyć w nas blokadę przed swobodnym mówieniem po angielsku, np. z obawy przed użyciem niewłaściwego czasu czy konstrukcji. Dlatego warto uczyć się na pamięć całych zwrotów po angielsku. W sytuacjach stresowych, np. podczas rozmowy o pracę, będziemy w stanie płynnie posługiwać się całymi zdaniami, bez konieczności budowania poprawnych konstrukcji gramatycznych w myślach.
Zróżnicowane metody nauki
Jak skutecznie uczyć się angielskiego? Jednym z podstawowych wyznaczników opanowania języka obcego jest swobodne mówienie. By wypracować w sobie tę umiejętność, możemy skorzystać z zajęć w szkole językowej czy sesji konwersacyjnych z native speakerem. Możemy się również uczyć samodzielnie w domu, wykorzystując Metodę Aktywnego Mówienia. Skupienie się na praktycznym użyciu języka oraz samodzielne tworzenie zdań pozwoli na szybszą naukę konstrukcji gramatycznych, oraz przydatnych zwrotów.
Pomocne może być także korzystanie z darmowych aplikacji mobilnych do nauki języka angielskiego, codzienne powtarzanie wcześniej opanowanych zwrotów, przygotowywanie map myśli, czy kolorowych fiszek. Im więcej bodźców dostarczymy do mózgu w trakcie nauki, tym na lepsze rezultaty możemy liczyć.
Systematyczność i plan nauki
By znacząco podnieść swoje kompetencje językowe, wystarczy jedynie 15 minut dzienne nauki. Treningi skoncentrowane na mówieniu oraz angażowaniu aparatu słuchowego pomogą pozbyć się blokady przed mówieniem. Wbrew pozorom prowadzenie naturalnej i płynnej komunikacji w języku angielskim nie musi być trudne. Kluczem do sukcesu może okazać się systematyczność oraz motywacja do nauki.
Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego zależy nam na nauce języka angielskiego. Możemy także wyznaczyć sobie cele krótko i długoterminowe, które pomogą w osiągnięciu zamierzonego celu.
Odkrycie najlepszej dla siebie metody nauki języka obcego może pomóc w zrobieniu szybkich postępów. Warto korzystać ze zróżnicowanych sposobów nauki, mieć codzienny kontakt z językiem oraz jak najwięcej mówić po angielsku – jeśli nie podczas rozmowy z innymi, to przez samodzielne tworzenie na głos całych zdań i powtarzanie zwrotów.
Artykuł sponsorowany